Provgrävningsresultat 25/8

Resultat från årets första provgrävning.

​Provgrävningsgårdarna kommer få sina resultat utskickade tisdag 29/8.

Nästa provgrävning görs 11 september.

 

25-aug-17Stärkelse-skörd ton/ha
Knölskörd ton/ha
KretsSt-%
Lister46,619,6%9,1
Kristianstad46,119,0%8,8
Östra49,118,8%9,3
Medeltal aug 201747,219,2%9,1
Medeltal aug 2014-201649,120,1%9,9
Sammanställning per sortStärkelse-skörd ton/ha
Knölskörd ton/ha
SortSt-%Antal fält
Stratos50,021,7%10,82
Kuba48,220,6%9,95
Seresta47,420,1%9,54
Stayer45,420,9%9,52
Kuras49,618,6%9,228
Avenue46,919,1%9,04
Quadriga44,819,3%8,65

 

Dela inlägget